Ve zkratce TRPG jsou dvě písmenka RP, pojďme si řící, co vlastně znamenají, jak se dají použít a co od nich čekat...

RP (anglicky role playing, roleplay) může znamenat "hraní role". Vzpomeňte si, každý chtěl být Sandokan, indián, princezna...

Roleplay je jako pokročilejší verze této hry na hrdiny a padouchy. Je to způsob vyjádření sebe sama a vlastní kreativity, zatímco se bavíte ve společnosti ostatních. Roleplay je o umění improvizace a herectví, o vnímání ostatních a o smyslu pro humor, napětí i společnou zábavu. Samozřejmě se u RP předpokládá, že dokážete srozumitelně mluvit ve vlastním jazyce.

Trocha historie

Nejčastěji potkáte roleplay v divadle, v hodinách cizího jazyka, kde hrajete roli recepčního nebo turisty, v dětské hře na indiány a kovboje.

RP vlastně bylo zpopularizováno právě stolními, karetními či "pen and paper" hrami na hrdiny, jako jsou třeba Dungeons and Dragons. Od úsvitu počítačového věku se RP přesunulo od deskových her a hodů kostkami k virtuální realitě.

Roleplay sama o sobě se dá naučit jen tím, že se o ni snažíte, čtete o ní a mluvíte o ní s ostatními, zkušenějšími hráči.

Proč hrát RP?

Pokud vás baví společnost ostatních hráčů, reagování na jejich slova a sledování vývoje jejich i vašich postav, pokud rádi mícháte vyprávění příběhů s improvizací i s možností aktivně ovlivnit jejich výsledek a své okolí, pak je roleplay pro vás to pravé.

Musíte se ovšem připravit na to, že budete posuzováni (a patrně tak časem budete hodnotit i sami sebe) podle toho, co vaše postava zažila a přežila; podle padouchů, proti kterým uspěla nebo je pomohla dopadnout; podle přátel, které získala; podle příběhů, které se o ní povídají, nebo kterých se účastnila. Ne podle nejlepšího vybavení a achievmentů, ne podle počtu zabitých protihráčů a bossů.

Stejně tak vás lidé budou chválit i za vaši gramatiku a vyjadřovací schopnosti, dokonce i za váš pravopis (nebo se vám za ně smát), to vše jsou hodnoty, které pro PvE či PvP hřáče obvykle nic neznamenají, nebo jim jsou cizí, ale pro RP hráče jsou něčím jako stupnicí úspěchu. Divili byste se ale, jak vám snaha správně mluvit v roleplay pomůže ve škole. Pokud hrajete moudrého kmeta, těžko budete mluvit jako oslík nebo negramota, ne? Vidíte, nakonec vám roleplay prospěje ve vyjádřování. A nejen to.

Pravdou také je, že vám roleplay umožní rozvinout svou fantazii tím, že stvoříte vlastní postavu s osobností, která není vaše. Hra samotná vám umožní se zcela odříznout od vašeho skutečného světa a skutečného já, hrát roli někoho, kým nejste, získat nové úhly pohledu třeba i na mezilidské vztahy... a je výhodou v RP, které se má užívat uvědoměle, ne ji zneužívat.